Κύκλοι σπουδών Β2, Γ1, Γ2

Οι κύκλοι σπουδών Β2, Γ1, Γ2 λειτουργούν όλο το έτος σε χειμερινούς και θερινούς κύκλους.

Οι μαθητές παρακολουθούν μαθήματα και επίσης κάνουν πρακτική εξάσκηση μέσω της πολυβραβευμένης ηλεκτρονικής μας πλατφόρμας “iLearn”.

Οι μαθητές μας, με την απόκτηση του πιστοποιητικού γλωσσομάθειας Β2, συνεχίζουν για τα επίπεδα Γ1 & Γ2 μέσω του Modular Proficiency.

Το όφελος για τους μαθητές που φοιτούν σε εμάς είναι η δυνατότητα να:

• αξιοποιήσουν τους θερινούς μήνες δημιουργικά
  • συμμετάσχουν σε πολλές προσομοιώσεις εξετάσεων για το επίπεδο τους online αλλά και σε έντυπη μορφή
  • ολοκληρώσουν αυτούς τους κύκλους σε λιγότερο χρόνο
  • ολοκληρώσουν το Γ2 κατά μέσο όρο στην ηλικία των 15 ετών

Συμμετοχή σε εκπαιδευτικές / πολιτιστικές / κοινωνικές δράσεις
Παράλληλα με τα μαθήματα τους οι μαθητές μας συμμετέχουν σε αρκετές εκπαιδευτικές / πολιτιστικές / κοινωνικές δράσεις και συγκεκριμένα:

• Ετήσιο Φεστιβάλ Τηλεμαχίας (debate) QLS
  • Εκστρατεία κατά του εκφοβισμού (Anti-Bullying Ambassadors) – Βραβείο Diana
  • Βραδιές ταινιών
  • Εκπαιδευτικές εκδρομές στην Αγγλία
  • Δυνατότητα για summer course σε Αγγλικά κολέγια (Oxford, Cambridge, Queen Mary κλπ)
  • Book Club – Αναγνωστική λέσχη ξενόγλωσσου βιβλίου
  • Συμμετοχή σε Πανελλαδικές εκδηλώσεις με παρουσιαστές / ομιλητές παγκόσμιας εμβέλειας

Προετοιμασία εξετάσεων

Γίνεται πάντα με αναγνωρισμένα υλικά και θέματα για το κάθε πιστοποιητικό γλωσσομάθειας.
Ιδιαίτερη έμφαση δίνουμε στις παραγωγικές δεξιότητες, δηλαδή έκθεση και προφορικά.

Δείτε πως το Α στη βαθμολογία αλλάζει το επίπεδο του πιστοποιητικού γλωσσομάθειας